...top of page

Future seminars this year

Display in    

Speaker's name contains    Paper title contains    Affiliation contains
Tuesday, 24 September 2019 11:10–12:30
Economic theory
Tomasz Strzalecki (Harvard University)
Utility Happens
(joint with Matthew Rabin, Sarah Ridout)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 25 September 2019 12:10–13:30
Financial economics
Kelly Shue (Yale School of Management)
The Gender Gap in Housing Returns
(joint with Paul Goldsmith-Pinkham)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Peter Cziraki and Xu Tian
 
Thursday, 26 September 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
James MacGee (Bank of Canada)
Regulating Consumer Credit with Over-Optimistic Borrowers
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Burhanettin Kuruscu and Serdar Ozkan
 
Friday, 27 September 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Macroeconomics
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 27 September 2019 14:10–15:30
Econometrics
Roy Allen (Western)
Approximately Quasilinear
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 27 September 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Benjamin Friedrich (Northwestern University)
The Returns to Nursing: Evidence from a Parental Leave Program
(joint with Martin B. Hackmann)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Mons Chan, Yosh Halberstam, and David Price
 
Monday, 30 September 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Paul Lim (University of Toronto)
tba
Rotman, room 133 Organizers: Yao Luo and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 1 October 2019 11:10–12:30
Economic theory
Joao Ramos (USC Marshall)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 2 October 2019 16:10–17:30
Urban and real estate economics/International trade
Camilo Acosta (Rotman School of Management)
The Spatial Organization of Firms (Practice Job Talk)
(joint with Ditte H. Lyngemark (University of Copenhagen))
Rotman, room 157 Organizers: Nathaniel Baum-Snow and Peter Morrow
 
Wednesday, 2 October 2019 16:10–17:30
Financial economics
Nicolas Crouzet (Kellogg School of Management, Northwestern University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Thursday, 3 October 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Adrien Aucklert (Stanford University)
Demographics, Wealth and Interest Rates in the Twenty-First Century
(joint with Hannes Malmberg, Frederic Martenet and Matthew Rognlie)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Sebastian Dyrda and Serdar Ozkan
 
Friday, 4 October 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Development / Economic History
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 4 October 2019 14:10–15:30
Econometrics
Jason Blevins (Ohio State University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 4 October 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Paul Lim (University of Toronto)
Interest Rates and Credit Rationing in U.S. Mortgage Lending
Max Gluskin House, room 106 Organizer: David Price
 
Monday, 7 October 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Itai Ater (Tel Aviv University)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 8 October 2019 11:10–12:30
Economic theory
Mira Frick (Yale University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Thursday, 10 October 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Baxter Robinson (University of Toronto)
Risky Entrepreneurship and Wealth
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Burhanettin Kuruscu and Serdar Ozkan
 
Friday, 11 October 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Econometrics / Industrial Organization
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 11 October 2019 14:10–15:30
Econometrics/Industrial organization
Shoshana Vasserman (Stanford)
tba
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Jiaying Gu and Yao Luo
 
Friday, 11 October 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Julian Dyer (University of Toronto)
Go Set a Watchman: Experimental Evidence on Security and Agricultural Development
Max Gluskin House, room 106 Organizer: David Price
 
Tuesday, 15 October 2019 10:40–12:00
Urban and real estate economics
Sophia (Sonia) Gilbukh (CUNY Baruch College, Zicklin School of Business)
TBA
Rotman, room LL1065 Organizers: Ruben Gaetani and Jonathan Hall
 
Tuesday, 15 October 2019 11:10–12:30
Economic theory
Rami Abou-Seido (University of Toronto)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 16 October 2019 16:10–17:30
Behavioural economics
Collin Raymond (Purdue University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Sandro Ambuehl and Yoram Halevy
 
Wednesday, 16 October 2019 16:10–17:30
Financial economics
Jesse Davis (UNC Kenan-Flagler Business School)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Wednesday, 16 October 2019 16:10–17:30
International trade
Daniel Trefler (U of T)
TBA
Rotman, room 157 Organizers: Peter Morrow and Daniel Trefler
 
Thursday, 17 October 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Mark Bils (University of Rochester)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Burhanettin Kuruscu and Serdar Ozkan
 
Friday, 18 October 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Daniel Indacochea (University of Toronto)
Crossing the Color Line: The Effects of Racial Integration during the Korean War
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam and David Price
 
Monday, 21 October 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Mar Reguant (Northwestern University)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 22 October 2019 11:10–12:30
Economic theory
Philipp Strack (Yale University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 23 October 2019 16:10–17:30
Financial economics
David Schoenherr (Princeton University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Thursday, 24 October 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Tomasz Swiecki (University of British Columbia)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Serdar Ozkan and Diego Restuccia
 
Friday, 25 October 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Financial Economics
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 25 October 2019 14:10–15:30
Econometrics
Keisuke Hirano (Penn State)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 25 October 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Dhruv Sinha (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam and David Price
 
Monday, 28 October 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Mo Xiao (The University of Arizona)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 29 October 2019 11:10–12:30
Economic theory
Weijie Zhong (Yale University and Stanford University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 30 October 2019 16:10–17:30
International trade
Eric Verhoogen (Columbia University)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Peter Morrow
 
Wednesday, 30 October 2019 16:10–17:30
Financial economics
Brett Green (Haas School of Business, UC Berkeley)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Friday, 1 November 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Public Economics / Political Economy / Urban Economics / Transportation / Environmental
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 1 November 2019 14:10–15:30
Econometrics
Alexander Torgovitsky (Chicago)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 1 November 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Suresh Naidu (Columbia University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam, Kory Kroft, and David Price
 
Monday, 4 November 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Robert Zeithammer (UCLA)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Thursday, 7 November 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Vincent Sterk (University College London)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Sebastian Dyrda and Serdar Ozkan
 
Friday, 8 November 2019 14:10–15:30
Econometrics
Yunmi Kong (Rice University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 8 November 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Giulia Giupponi (Institute for Fiscal Studies)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam, David Price, and Clementine Van Effenterre
 
Monday, 11 November 2019 14:10–15:30
Econometrics
Yuichi Kitamura (Yale)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Monday, 11 November 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Steven Tadelis (UC Berkeley)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Wednesday, 13 November 2019 16:10–17:30
International trade
Natalia Ramondo (UCSD-School of Global Policy and Strategy)
TBA
Rotman, room 147 Organizer: Peter Morrow
 
Thursday, 14 November 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Elena Capatina (Australian National University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gueorgui Kambourov and Serdar Ozkan
 
Friday, 15 November 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Behavioural / Experimental
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 15 November 2019 14:10–15:30
Econometrics
Lidia Kosenkova (University of Virginia)
tba
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Yao Luo
 
Friday, 15 November 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Douglas Miller (Cornell University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Michael Baker, Yosh Halberstam, and David Price
 
Monday, 18 November 2019 16:10–17:30
Industrial organization
David Martimort (Paris School of Economics)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 19 November 2019 15:40–17:00
Urban and real estate economics
Jason Allen (Bank of Canada)
TBA
Rotman, room 133 Organizers: Ruben Gaetani and Jonathan Hall
 
Wednesday, 20 November 2019 16:10–17:30
International trade
Andres Rodriguez-Clare (UC Berkeley)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Peter Morrow
 
Thursday, 21 November 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Laura Pilossoph (NY Fed)
Latent Heterogeneity in the Marginal Propensity to Consume
(joint with Daniel Lewis and Davide Melcangi)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Serdar Ozkan and Ronald Wolthoff
 
Friday, 22 November 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
International Economics
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 22 November 2019 14:10–15:30
Econometrics
Thomas Stringham (U of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 22 November 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Thomas Lemieux (University of British Columbia)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam, Mitchell Hoffman, and David Price
 
Monday, 25 November 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Giulia Brancaccio (Cornell University)
TBD
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 26 November 2019 11:10–12:30
Economic theory
Attila Ambrus (Duke University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 27 November 2019 16:10–17:30
Financial economics
Alison Taylor (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Thursday, 28 November 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Anmol Bhandari (University of Minnesota)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Sebastian Dyrda and Serdar Ozkan
 
Friday, 29 November 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Etienne Lehmann (Université Panthéon Assas Paris II)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam, Kory Kroft, and David Price
 
Monday, 2 December 2019 16:00–18:00
Empirical microeconomics
Richard B Freeman (Harvard University)
Morley Gunderson Lecture: Labor in the Era of Robots and Algorithms
Woodsworth College, Kruger Hall Commons Organizer: Dwayne Benjamin
 
Tuesday, 3 December 2019 11:10–12:30
Economic theory
Zhou Zhen (Tsinghua University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Thursday, 5 December 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Dimitris Papanikolaou (Kellogg School of Management)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Murat Celik and Serdar Ozkan
 
Friday, 6 December 2019 14:10–15:30
Econometrics
Ismael Mourifie (U of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 6 December 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Marcella Alsan (Stanford University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Shari Eli, Yosh Halberstam, and David Price
 
Wednesday, 11 December 2019 16:10–17:30
Financial economics
Andriy Shkilko (Wilfrid Laurier University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Thursday, 12 December 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Sergio Salgada (Wharton School, University of Pennsylvania)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Mons Chan and Serdar Ozkan
 
Friday, 13 December 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Willa Friedman (University of Houston)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Laura Derksen, Yosh Halberstam, and David Price
 
Tuesday, 25 February 2020 11:10–12:30
Economic theory
Leeat Yariv (Princeton University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 26 February 2020 16:10–17:30
International trade
Andreas Moxnes (University of Oslo)
TBA
Rotman, room LL1065 Organizer: Peter Morrow
 
Thursday, 27 February 2020 16:10–17:30
Macroeconomics
Carlos Garriga (Federal Reserve Bank of St. Louis)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Burhanettin Kuruscu and Serdar Ozkan
 
Friday, 28 February 2020 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Dean Yang (University of Michigan)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Yosh Halberstam, and David Price
 
Friday, 6 March 2020 15:40–17:00
Empirical microeconomics/Urban and real estate economics
Matthew E. Kahn (Johns Hopkins University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam, Jonathan Hall, and David Price
 
Thursday, 12 March 2020 16:10–17:30
Macroeconomics
Satyajit Chatterjee (Federal Reserve Bank of Philadelphia)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Burhanettin Kuruscu and Serdar Ozkan
 
Friday, 13 March 2020 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Matias Cortes (York University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam and David Price
 
Thursday, 19 March 2020 16:10–17:30
Macroeconomics
Esteban Rossi-Hansberg (Princeton University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Serdar Ozkan and Diego Restuccia
 
Friday, 20 March 2020 14:10–15:30
Econometrics
Jean-Jacques Forneron (Boston University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 20 March 2020 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Peter Kuhn (University of California, Santa Barbara)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Elizabeth Dhuey, Yosh Halberstam, and David Price
 
Tuesday, 24 March 2020 11:10–12:30
Economic theory
Philipp Sadowski (Duke University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 25 March 2020 12:00–13:30
Behavioural economics
Chad Kendall (Marshall School of Business, University of Southern California)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Yoram Halevy
 
Wednesday, 25 March 2020 16:10–17:30
International trade
Federico Huneeus (Central Bank of Chile/Yale University (Cowles Foundation))
TBA
Rotman, room 147 Organizers: Kevin Lim and Peter Morrow
 
Thursday, 26 March 2020 16:10–17:30
Macroeconomics
Ellen McGrattan (University of Minnesota)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Sebastian Dyrda and Serdar Ozkan
 
Friday, 27 March 2020 14:10–15:30
Econometrics
Bulat Gafarov (UC Davis)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 27 March 2020 15:40–17:00
Empirical microeconomics/Urban and real estate economics
Enrico Moretti (University of California, Berkeley)
TBA
Rotman, room LL1010 Organizers: Ruben Gaetani, Yosh Halberstam, and David Price
 
Wednesday, 1 April 2020 16:10–17:30
International trade
Teresa C. Fort (Dartmouth College-Tuck)
TBA
Rotman, room 151 Organizers: Pamela Medina Quispe and Peter Morrow
 
Wednesday, 1 April 2020 16:10–17:30
Behavioural economics
George Loewenstein (Carnegie Mellon University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Yoram Halevy
 
Thursday, 2 April 2020 16:10–17:30
Macroeconomics
Simon Mongey (University of Chicago)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Murat Celik and Serdar Ozkan
 
Friday, 3 April 2020 14:10–15:30
Econometrics
Francesca Molinari (Cornell)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Friday, 3 April 2020 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Jennifer Doleac (Texas A&M University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Carolina Arteaga, Yosh Halberstam, and David Price
 
Wednesday, 8 April 2020 16:10–17:30
International trade
Nina Pavcnik (Dartmouth)
TBA
Rotman, room 147 Organizer: Peter Morrow
 
Friday, 10 April 2020 14:10–15:30
Econometrics
Elie Tamer (Harvard)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
Wednesday, 15 April 2020 16:10–17:30
International trade
Pete Klenow (Stanford University)
TBA
Rotman, room 147 Organizers: Nicholas Li and Peter Morrow
 
Thursday, 16 April 2020 16:10–17:30
Macroeconomics
Charles I Jones (Stanford GSB)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Murat Celik and Serdar Ozkan
 
Friday, 17 April 2020 14:10–15:30
Econometrics
Antoine Djogbenou (York University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Jiaying Gu
 
98 seminars found