...top of page

Future seminars this year

Display in
Sign up for seminar alerts
Tuesday, 23 September 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Aloysius Siow (University of Toronto)
Cohabitation versus marriage: Marriage matching with peer effects
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Wednesday, 24 September 2014 16:30–17:50
International trade
David Weinstein (Columbia University)
What is ‘firm heterogeneity’ in trade models? The role of quality, scope, markups, and cost
(joint with Colin Hottman, Stephen Redding)
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 25 September 2014 16:10–17:30
Industrial organization
Isabelle Perrigne (Rice University)
A General Framework for Nonlinear Pricing Data
(joint with Yao Luo, Quang Vuong)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Victor Aguirregabiria and Yao Luo
 
Friday, 26 September 2014 14:00–15:20
Econometrics
Quang Vuong (New York University)
Counterfactual Mapping and Individual Treatment Effects in Nonseprable Models with Discrete Endeogeneity
(joint with Haiqing Xu)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 26 September 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Lance Lochner (University of Western Ontario)
Understanding Earnings Dynamics: Identifying and Estimating the Changing Roles of Unobserved Ability, Permanent and Transitory Shocks
(joint with Youngki Shin)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Philip Oreopoulos
 
Monday, 29 September 2014 12:10–13:00
Macroeconomics
Zheng Liu (Federal Reserve Bank of San Francisco)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xiaodong Zhu
 
Monday, 29 September 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Simon Anderson (University of Virginia)
Search Direction
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 30 September 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Mitchell Hoffman (University of Toronto Rotman)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 30 September 2014 16:10–17:30
Economic theory
Lixin Ye (Ohio State University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xianwen Shi
 
Wednesday, 1 October 2014 16:30–17:50
International trade
German Pupato (Ryerson University)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 2 October 2014 16:10–17:30
Macroeconomics
Jose-Victor Rios-Rull (University of Minnesota)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gueorgui Kambourov and Diego Restuccia
 
Friday, 3 October 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Derek Messacar (University of Toronto)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Monday, 6 October 2014 16:00–17:30
Business economics/Empirical microeconomics (CEPA)
Elliot Anenberg (Federal Reserve Board of Governors)
TBD
Rotman, room 1010 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Tuesday, 7 October 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Arthur Blouin (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 7 October 2014 16:10–17:30
Foundational models of human agency/Economic theory
Mark Dean (Brown University)
TBA
Rotman, south building, room LL1025 Organizers: Colin Stewart and Ryan Webb
 
Wednesday, 8 October 2014 16:30–17:50
International trade/Empirical microeconomics (CEPA)
Ethan Lewis (Darmouth)
People and Machines: A Look at The Evolving Relationship Between Capital and Skill In Manufacturing 1850-1940 Using Immigration Shocks
(joint with Jeanne Lafortune and Jose Tessada)
Rotman, room 157 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Friday, 10 October 2014 14:00–15:20
Econometrics
John Maheu (Mc Master University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Tuesday, 14 October 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Michel Serafinelli (University of Toronto)
Politico-economic Regimes and Attitudes: Working Women under State-socialism
(joint with Pamela Campa)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 14 October 2014 16:10–17:30
Foundational models of human agency/Economic theory
Eran Shmaya (Northwestern University and Tel Aviv University)
TBA
Rotman, south building, room LL1025 Organizers: Byung Soo Lee and Colin Stewart
 
Friday, 17 October 2014 14:00–15:20
Econometrics
Timothy Amstrong (Yale University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Monday, 20 October 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Julie Mortimer (Boston College)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 21 October 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Yosh Halberstam (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 21 October 2014 16:10–17:30
Foundational models of human agency/Economic theory
Tomasz Strzalecki (Harvard University)
TBA
Rotman, south building, room LL1025 Organizers: Colin Stewart and Ryan Webb
 
Thursday, 23 October 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Alon Eizenberg (Hebrew University of Jerusalem)
Timing is everything? An Empirical Analysis of the Determinants of Service Quality Provision
(joint with Olivier Chatain)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Junichi Suzuki
 
Thursday, 23 October 2014 16:10–17:30
Macroeconomics
Jie Cao (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Joseph Steinberg
 
Friday, 24 October 2014 14:00–15:20
Econometrics
Alberto Abadie (Harvard University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 24 October 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Robert Fairlie (UC Santa Cruz)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Monday, 27 October 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Ralph Boleslavsky (University of Miami)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 28 October 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Juan Morales (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 28 October 2014 16:10–17:30
Economic theory
Alessandro Bonatti (MIT)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Marcin Pęski
 
Wednesday, 29 October 2014 13:10–14:00
Junior faculty applied brown bag
Hitoshi Shigeoka (Simon Fraser University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Kory Kroft
 
Wednesday, 29 October 2014 16:30–17:50
International trade
Ralph Ossa (University of Chicago)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 30 October 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Artyom Shneyerov (Concordia University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Thursday, 30 October 2014 16:10–17:30
Macroeconomics
Tao Zha (Federal Reserve Bank of Atlanta)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Joseph Steinberg and Xiaodong Zhu
 
Friday, 31 October 2014 14:00–15:20
Econometrics
Nikhil Agarwal (MIT)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 31 October 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Gautam Rao (Microsoft / Harvard University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Nicholas Li
 
Tuesday, 4 November 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Nicholas Li (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 4 November 2014 16:10–17:30
Foundational models of human agency/Economic theory
Christopher Cotton (Queen's University)
TBA
Rotman, south building, room LL1025 Organizers: Byung Soo Lee and Colin Stewart
 
Wednesday, 5 November 2014 13:00–14:00
Junior faculty applied brown bag
Cristian Bartolucci (Collegio Carlo Alberto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Michel Serafinelli
 
Wednesday, 5 November 2014 16:30–17:50
International trade
Raphael Schoenle (Brandeis University)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 6 November 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Zhe Yuan (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Thursday, 6 November 2014 16:10–17:30
Macroeconomics
Kevin Donovan (University of Notre Dame)
Subsistence Entrepreneurs and Talent Misallocation
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Joseph Steinberg
 
Friday, 7 November 2014 14:00–15:20
Econometrics
Hiroaki Kaido (Boston University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 7 November 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Robert Jensen (Wharton)
How Does Peer Pressure Affect Educational Investments?
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Monday, 10 November 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Bernhard Ganglmair (University of Texas at Dallas)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 11 November 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Maripier Isabelle (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 11 November 2014 16:10–17:30
Economic theory
Deniz Dizdar (University of Montreal)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xianwen Shi
 
Tuesday, 11 November 2014 16:30–17:50
International trade/Empirical microeconomics (CEPA)
Christian Dippel (UCLA)
TBA
Rotman, room 151 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Wednesday, 12 November 2014 16:30–17:50
International trade
Nicolas Gendron-Carrier (University of Toronto)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 13 November 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Yao Luo (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Friday, 14 November 2014 14:00–15:20
Econometrics
Jorge Balat (John Hopkins University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 14 November 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Joseph Price (Brigham Young University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Michael Baker, Gustavo Bobonis, and Marco Gonzalez-Navarro
 
Tuesday, 18 November 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Palermo Penano (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Wednesday, 19 November 2014 16:30–17:50
International trade
Andrey Stoyanov (York University)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 20 November 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Eduardo Souza Rodrigues (University of Toronto)
Tragedy of the Commons: A Structural Dynamic Model for the Collapse of Atlantic Cod
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Thursday, 20 November 2014 16:10–17:30
Macroeconomics
Juan Carlos Hatchondo (Indiana University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Burhanettin Kuruscu
 
Friday, 21 November 2014 14:00–15:20
Econometrics
David Rivers (Western Of Ontario)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 21 November 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Daniele Paserman (Boston University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Aloysius Siow
 
Monday, 24 November 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Jen Brown (Kellogg School of Management)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 25 November 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Jean-William P. Laliberté (University of Toronto)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 25 November 2014 16:10–17:30
Economic theory
Kota Saito (California Institute of Technology)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Colin Stewart
 
Wednesday, 26 November 2014 16:30–17:50
International trade
Marco G-Navarro (University of Toronto)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 27 November 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Victor Aguirregabiria (University of Toronto)
A Microeconometric Structural Model of the Copper Mining Industry
(joint with Andres Luengo (University of Shouthampton))
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Victor Aguirregabiria and Junichi Suzuki
 
Thursday, 27 November 2014 16:10–17:30
Macroeconomics
Viktoria Hnatkovska (University of British Columbia)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Joseph Steinberg and Xiaodong Zhu
 
Friday, 28 November 2014 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Matthieu Chemin (McGill)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Monday, 1 December 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Gautam Gowrisankaran (University of Arizona)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 2 December 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Genet Zinabou (University of Toronto)
tba
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 2 December 2014 16:10–17:30
Economic theory
Ming Yang (Duke University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Colin Stewart
 
Wednesday, 3 December 2014 16:30–17:50
International trade
Matilde Bombardini (UBC)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 4 December 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Daniel Ershov (University of Toronto)
Competition in the Alcohol Retail Market
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Monday, 8 December 2014 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Daniel Martin (Paris School of Economics)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Tuesday, 9 December 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Scott Orr (University of Toronto)
tba
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Wednesday, 10 December 2014 16:30–17:50
International trade
Marc Melitz (Harvard University)
TBA
Rotman, room 157 Organizer: Kunal Dasgupta
 
Thursday, 11 December 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Erhao Xie (University of Toronto)
Identification and Estimation of Utility and Beliefs in Games using Experimental Data
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Tuesday, 16 December 2014 13:00–14:00
CEPA brown bag
Thomas Camp (University of Toronto)
tba
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Loren Brandt and Michel Serafinelli
 
Thursday, 18 December 2014 13:00–14:00
Industrial organization
Limin Fang (University of Toronto)
Conditions and Counterfactuals for Spatial Preemption in a Markov Dynamic Game
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Victor Aguirregabiria
 
Friday, 27 February 2015 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Edward Miguel (Berkeley)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Marco Gonzalez-Navarro
 
Friday, 6 March 2015 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Andrea Prat (Columbia University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Yosh Halberstam
 
Tuesday, 10 March 2015 16:10–17:30
Foundational models of human agency/Economic theory
Joyee Deb (Yale University)
TBA
Rotman, south building, room LL1025 Organizers: Heski Bar-Isaac and Colin Stewart
 
Wednesday, 11 March 2015 16:30–18:00
Urban and real estate economics/International trade
Melanie Morten (Stanford)
TBD
Bahen Centre, room 2179 Organizers: Marco Gonzalez-Navarro and Jonathan Hall
 
Friday, 13 March 2015 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Magne Mogstad (University of Chicago)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Kory Kroft
 
Friday, 20 March 2015 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Wolfram Schlenker (Columbia University)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Robert McMillan
 
Monday, 23 March 2015 16:10–17:30
Business economics/Industrial organization
Matt Nagler (City College of New York)
TBA
Rotman, room 1010 Organizers: Jim Campbell and Junichi Suzuki
 
Friday, 27 March 2015 14:00–15:20
Econometrics
Konrad Menzel (New York University)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 27 March 2015 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Guy Michaels (London School of Economics)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Michel Serafinelli
 
Tuesday, 31 March 2015 16:10–17:30
Macroeconomics/Economic theory
Philipp Kircher (University of Edinburgh)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ronald Wolthoff
 
Friday, 10 April 2015 14:00–15:20
Econometrics
Azeem Shaikh (University of Chicago)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ismael Mourifié
 
Friday, 10 April 2015 15:40–17:00
Urban and real estate economics/Empirical microeconomics (CEPA)
Antonio Bento (Cornell)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Marco Gonzalez-Navarro and Jonathan Hall
 
Thursday, 16 April 2015 16:10–17:30
Macroeconomics
Benjamin Lester (Federal Reserve Bank of Philadelphia)
TBA
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Ronald Wolthoff
 
Friday, 24 April 2015 15:40–17:00
Empirical microeconomics (CEPA)
Adriana Lleras-Muney (UCLA)
TBD
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis, Marco Gonzalez-Navarro, and Laura Turner