...top of page

Past seminars this year

Display in    

Speaker's name contains    Paper title contains    Affiliation contains
Tuesday, 2 July 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Julian Dyer (University of Toronto)
Protection from Theft and Agricultural Development
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 3 July 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Zachary Zhong (University of Toronto)
Pushing Information
Rotman, room 142 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 9 July 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Daniel Indacochea (University of Toronto)
Crossing the color line: The effects of racial integration during the Korean War
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 10 July 2019 12:00–13:00
Industrial organization
El Hadi Caoui (University of Toronto)
Estimating the Costs of Standardization: Evidence from the Movie Industry
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 16 July 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Yosh Halberstam (University of Toronto)
Voice at Work
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 17 July 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Ambarish Chandra (University of Toronto)
Entrepreneurship, Location Choice and Acquisitions in U.S. Craft Brewing
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 23 July 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Peter Morrow (University of Toronto)
Using International Trade to Measure VAT Compliance
(joint with Michael Smart)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 24 July 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Yao Luo (University of Toronto)
Timing applications
(joint with Yu Wang)
Rotman, room 157 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 30 July 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Alexandra Ballyk (University of Toronto)
Mothers at Work: The Impact of Unpaid Leave on American Mothers’ Labour Market Outcomes
(joint with Annabel Thornton (University of Toronto))
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 31 July 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Peter Landry (University of Toronto)
Caffeine Consumption and Sleep: A Dynamic Theory
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 6 August 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Laura Derksen (University of Toronto)
Searching for Answers: The Impact of Student Access to Wikipedia
(joint with Catherine M Leclerc and Pedro CL Souza)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 7 August 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Kory Kroft (University of Toronto)
Rent-sharing and Imperfect Competition: Quasi-Experimental Evidence from Procurement Auctions
(joint with Yao Luo, Magne Mogstad, Bradley Setzler)
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 13 August 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Camilo Acosta (University of Toronto)
The Internal Spatial Organization of Firms
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 14 August 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Dan Goetz (University of Toronto)
Learning from AIs: Evidence from AlphaGo and AlphaStar
(joint with Avi Goldfarb)
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 20 August 2019 13:10–14:00
S.W.E.A.T.
Eugene Tan (University of Toronto)
Capital Re-allocation Frictions and Trade Shocks
(joint with Pamela Medina and Andrea Lanteri)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 21 August 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Matt Osborne (University of Toronto)
Time to Act: A Field Experiment on Overdraft Alerts
(joint with Paul Adams, Michael Grubb, Darragh Kelly, Jeroen Nieboer)
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 27 August 2019 13:00–14:00
S.W.E.A.T.
Mitchell Hoffman (University of Toronto)
Understanding Employee Sorting between Startups
(joint with Kevin Bryan and Amir Sarari)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Wednesday, 28 August 2019 12:00–13:00
Industrial organization
Ryan Webb (University of Toronto)
Forced Attention in the Field: Combining Choices and Response Times for Mobile Advertisements
Rotman, room 151 Organizers: Tanjim Hossain and Yao Luo
 
Tuesday, 3 September 2019 13:00–14:00
S.W.E.A.T.
Xiaodong Zhu (University of Toronto)
Selective Migration and Agricultural Productivity Gap: Evidence from China
(joint with Qingen Gai, Naijia Guo, Bingjing Li, Qinghua Shi)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Nicholas Li
 
Friday, 6 September 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Microeconomic Theory
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Monday, 9 September 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Jo Van Biesebroeck (KU Leuven)
Entry decisions and asymmetric competition between non-profit and for-profit homes in the long-term care
(joint with Iris Grant, Iris Kesternich)
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 10 September 2019 13:10–14:00
Empirical microeconomics brown bag
Naomi Feldman (Hebrew University)
Hidden Baggage: Behavioral Responses to Changes in Airline Ticket Tax Disclosure
(joint with Sebastien Bradley)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Kory Kroft
 
Wednesday, 11 September 2019 16:10–17:30
International trade
Daniel Xu (Duke University)
Production Networks and Skill-biased Technology
Rotman, room 157 Organizers: Peter Morrow and Daniel Trefler
 
Thursday, 12 September 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Pau Pujolas (McMaster University)
Trade and Catching-up to the Industrial Leader
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Serdar Ozkan and Diego Restuccia
 
Friday, 13 September 2019 15:40–17:00
Empirical microeconomics
Michael Dinerstein (University of Chicago)
Human Capital Depreciation
(joint with Rigissa Megalokonomou, Constantine Yannelis)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Yosh Halberstam, Robert McMillan, and David Price
 
Monday, 16 September 2019 16:10–17:30
Industrial organization
Stephen Ryan (Washington St Louis)
Subsidy Targeting with Market Power
(joint with Maria Polyakova, Stanford University School of Medicine and NBER)
Rotman, room 133 Organizers: Peter Landry, Yao Luo, and Eduardo Souza-Rodrigues
 
Tuesday, 17 September 2019 11:10–12:30
Economic theory
Wolfgang Pesendorfer (Princeton University)
Evaluating Ambiguous Random Variables and Updating by Proxy
(joint with Faruk Gul)
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Rahul Deb, Yoram Halevy, and Xianwen Shi
 
Wednesday, 18 September 2019 16:10–17:30
Financial economics
Tu Nguyen (University of Waterloo)
Director Appointments – It is Who You Know
(joint with Jay Cai and Ralph Walkling)
Max Gluskin House, room 106 Organizer: Xu Tian
 
Wednesday, 18 September 2019 16:10–17:30
International trade
Yuhei Miyauchi (Boston University/Stanford University)
Matching and Agglomeration: Theory and Evidence from Japanese Firm-to-Firm Trade
Rotman, room 157 Organizers: Kevin Lim and Peter Morrow
 
Thursday, 19 September 2019 16:10–17:30
Macroeconomics
Stephen Williamson (University of Western Ontario)
Central Bank Digital Currency: Welfare and Policy Implications
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Serdar Ozkan and Diego Restuccia
 
Friday, 20 September 2019 12:00–13:00
Special lecture
Eco3060 Economic Fields (UofT)
Labour / Family / Education/Health
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Gustavo Bobonis and Rahul Deb
 
Friday, 20 September 2019 14:10–15:30
Econometrics/Empirical microeconomics
Yu-wei Hsieh (University of Southern California)
Prediction and Congestion in Two-Sided Markets: Economist versus Machine Matchmakers
Max Gluskin House, room 106 Organizers: Jiaying Gu, Yosh Halberstam, David Price, and Aloysius Siow
 
32 seminars found